Perhaps the most basic concept in business – you need to price (and sell) your products for more than it costs you to produce. And at a price that allows you to also cover your overhead and have something leftover for profit.
You may not realize you’re losing money on one crop if you only look at your business as a whole unit. And if you’re losing money (or only making 10 cents a pound) then no volume of sales will create a sustainable business.
In this course, we’ll look at pricing strategies from different perspective:
- Your cost of production
- What your competition is charging
- Ensuring you price your products to cover overhead
- How selling costs impact your pricing strategies
At the end of this course, participants will understand:
- How to calculate the cost of production for vegetables, livestock and value-added products
- Cost of production’s impact on pricing strategies
- QuickBooks features to better track time and expenses, enabling easy cost of production calculations
- How to utilize cost of production to understand your break-even sales target
- How to evaluate sales opportunities and decide which sales channel is right for you
This course is available anytime. A few times a year, we offer a special program that includes the self-paced video along with bonus content in the form of live webinars and Q&A. Send us an email to be added to the waitlist.